2017 MNMBS #4 Red Wing Classic

Age Group Summary

June 11, 2017



KIDS COMP

Girls 9 to 10

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Lillianna Voss 5028 F/10 1 49:49.5
 

Girls 11 to 12

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Gracie Gujer 5030 F/11 1 21:26.2
2 Charlotte Emanoff 5031 F/11 1 24:44.6
3 Grace Brasel 5009 F/11 1 30:11.1
 

Boys 8 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Henry Hathaway 5012 M/ 8 1 27:36.2
2 Isaac Halverson 5025 M/ 7 1 29:04.2
 

Boys 9 to 10

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Corban Carlson 5017 M/10 1 23:26.2
2 Atticus Harding 5019 M/10 1 24:22.3
3 Edison Binsfeld 5007 M/10 1 25:47.9
4 Nathaniel Halverson 5023 M/ 9 1 25:53.1
5 Connor Murdoff 5149 M/10 1 26:33.9
6 Marcus Olson 5008 M/10 1 26:40.6
7 Gage Brasel 5010 M/ 9 1 27:52.8
8 Tyler Davidson 5000 M/ 9 1 28:12.5
9 Bo Rosane 5150 M/ 9 1 28:15.6
10 Alex Burnam 5029 M/10 1 31:23.1
 

Boys 11 to 12

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Brody Gregg 5006 M/11 1 19:12.2
2 Brady Murdoff 5004 M/12 1 19:17.2
3 Owen Harding 5018 M/12 1 20:31.1
4 James Halverson 5024 M/11 1 20:43.9
5 Matthew Voss 5027 M/12 1 22:11.4
6 Jackson Garcia 5146 M/12 1 23:26.3
7 Connor McKinley 5021 M/11 1 25:19.8
8 Jamison Rosane 5151 M/11 1 28:28.6
 

Boys 13 to 14

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Myles Brown 5026 M/13 1 18:53.2
2 Ben Frensko 5002 M/13 1 19:10.3
3 Callan Mckinley 5020 M/13 1 25:46.2
4 Jackson Voss 5234 M/14 1 26:27.0
 

CITIZEN

Women 14 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Isabella Dickmeyer 4284 F/14 2 43:25.6
2 Isabella Mazion 4008 F/12 2 44:34.6
3 GABRIELLE GUJER 4052 F/13 2 45:39.0
4 selah scherman 4049 F/12 2 51:29.1
5 Elizabeth Yray 4277 F/14 2 52:12.7
6 Maysa Burnam 4051 F/12 2 55:39.9
 

Women 15 to 18

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Catherine Donohue 4267 F/18 2 49:35.5
2 Carissa Wegner 4266 F/17 2 57:36.0
 

Women 19 to 29

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Brianna Schildgen 4270 F/27 2 58:08.2
 

Women 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Heidi Olson 4016 F/39 2 50:43.9
 

Women 40 to 49

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Marian ODonnell 4289 F/49 2 50:25.7
2 Elizabeth Dickmeyer 4288 F/48 2 51:36.4
 

Women 50 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Terri Johnson 4292 F/57 2 1:12:47.2
 

Men 12 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Jacob Olson 4015 M/12 2 40:57.0
 

Men 13 to 14

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Derek Fromm 4725 M/14 2 37:09.0
2 Oliver Hunter 4514 M/14 2 37:09.3
3 Isaac Silver 4269 M/13 2 37:19.8
4 John-Eric Klecker 4208 M/14 2 37:51.6
5 Leo Paquette 4259 M/14 2 38:54.0
6 Evin Roddy 4241 M/14 2 40:06.0
7 Joseph Jacobson 4038 M/14 2 41:00.7
8 Liam McDonald 4043 M/14 2 46:29.3
9 Donovan Roddy 4239 M/14 2 48:54.1
10 Levi Schumacher 4272 M/13 2 49:25.2
 

Men 15 to 18

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Peter Herrick 4296 M/16 2 40:49.8
2 Saxon Kucin 4036 M/16 2 40:58.0
3 Owen Boyle 4028 M/15 2 45:47.8
4 Carson Lee 4274 M/15 2 50:47.2
 

Men 19 to 29

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Nathan Prebe 4271 M/20 2 37:38.9
2 Michael Jarvis 4275 M/29 2 38:44.1
3 Cale Langland 4265 M/23 2 39:44.3
 

Men 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Aaron Benson 4026 M/36 2 37:06.5
2 Jesse Hagglund 4031 M/34 2 38:35.2
3 Luke Miller 4249 M/30 2 42:07.0
4 Ricky Pechacek 4065 M/30 2 42:14.0
5 Nate Lee 4273 M/37 2 44:16.5
6 Nate Seitzer 4081 M/36 2 44:21.8
 

Men 40 to 49

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Brent Gregg 4014 M/42 2 39:51.5
2 Matt Petersen 4002 M/42 2 40:09.6
3 Chris Beyer 4072 M/47 2 40:47.9
4 Mitch Mohs 4023 M/41 2 41:52.9
5 Don Christensen 4025 M/49 2 46:19.4
6 Luke Fiore 4070 M/41 2 46:24.8
7 Joe Donohue 4268 M/49 2 1:03:45.6
 

Men 50 to 59

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Jeff Dekko 4053 M/51 2 43:41.4
2 Bruce Mosher 4000 M/57 2 44:47.0
3 Jacobson Eric 4037 M/52 2 45:39.6
4 Tom Keller 4021 M/57 2 52:11.8
 

Men 60 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Gary Schildgen 4006 M/65 2 46:14.4
2 Tim Gallagher 4001 M/61 2 47:16.5
 

CITIZEN CLYDESDALE

Citizen Clydesdale

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Brian Stanley 4078 M/47 2 46:07.1
2 Jesse Boyle 4027 M/40 2 49:31.7
 

NORTHERN BREWER SPORT

Women 15 to 18

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Lydia Reiner 2049 F/18 3 1:40:23.3
2 Meryl Sudeith 2079 F/15 3 1:47:50.4
3 Erin Berglund 2031 F/18 3 2:24:05.9
 

Women 19 to 29

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Ashley Busack 2365 F/28 3 1:36:01.5
2 Sara Burroughs 2382 F/28 3 1:44:47.4
 

Women 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Megan Beer 2381 F/39 3 2:00:32.7
 

Women 40 to 49

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Bonnie Weiskopf 2341 F/49 3 1:29:15.3
2 Sue McDonald 2359 F/46 3 1:37:25.3
3 Mel'anie Lund 2003 F/46 3 1:45:20.0
4 Catherine McDonald 2058 F/43 3 1:56:38.4
 

Women 50 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Beckie Alexander 2387 F/53 3 1:42:50.2
2 Amy Dawson 2034 F/50 3 1:54:40.0
 

Men 14 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Nico Alexander 2383 M/14 3 1:31:58.2
2 Preston Langland 2345 M/14 3 1:34:48.8
3 Max Janowiec 2040 M/13 3 1:39:52.5
4 Michael Aley 2033 M/14 2 1:10:06.7
5 Caden Albrecht 2368 M/14 1 31:49.4
 

Men 15 to 18

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Tom Beyer 2059 M/15 3 1:17:53.5
2 Chihiro Gustafson 2346 M/17 3 1:22:39.7
3 Cole Johnson 2045 M/15 3 1:23:39.8
4 Emmett Donohue 2357 M/16 3 1:26:11.1
5 Conor Gregg Escalante 2066 M/15 3 1:28:56.0
6 Per Alexander 2384 M/16 3 1:30:39.5
7 Hans Janovy Meyer 2085 M/15 3 1:32:53.2
8 Henry Seiser 2366 M/16 3 1:33:23.2
9 Zachary Dekko 2074 M/17 3 1:35:14.9
10 Jack Johnson 2046 M/17 3 1:35:35.2
11 Henry Jackson 2020 M/16 3 1:39:33.1
12 Connor McDonald 2057 M/15 2 1:17:38.3
13 Zach Burnam 2069 M/15 2 1:33:55.7
14 Pierre Dauchy 2388 M/16 1 38:56.2
 

Men 19 to 29

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Alexander Busack 2076 M/28 3 1:26:18.7
2 CARTER BURGOYNE 2298 M/23 3 1:54:03.1
 

Men 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Adam Carignan 2353 M/33 3 1:27:59.4
2 Aaron Zabler 2364 M/36 3 1:28:39.7
3 Mike Halverson 2055 M/38 3 1:31:43.6
4 dustin juntunen 2043 M/37 3 1:35:57.3
5 Aaron Rindahl 2358 M/34 3 1:40:20.4
6 Andy Boe 2056 M/33 3 1:40:20.8
7 Nicholas Klever 2024 M/30 3 1:40:30.2
8 Dylan Herges 2279 M/37 3 1:42:50.9
 

Men 40 to 49

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Michael Rex Schumacher 2356 M/47 3 1:24:18.1
2 Tony Lema 2363 M/48 3 1:24:55.7
3 Matthew Johnson 2044 M/45 3 1:25:53.3
4 Nick Pettis 2109 M/44 3 1:26:01.0
5 Bill Walters 2000 M/40 3 1:26:56.3
6 reed conrad 2108 M/40 3 1:30:12.9
7 John Gregg 2065 M/47 3 1:33:06.4
8 David Chabot 3025 M/46 3 1:37:21.9
9 Ben Seiser 2367 M/43 3 1:39:00.8
10 Cal Collins 2361 M/45 3 1:39:49.1
11 Jose Diaz 2030 M/44 3 1:41:05.2
12 Brad Haugen 2354 M/43 3 1:45:30.0
13 Steven Bergman 2389 M/40 3 1:46:45.7
14 Ian Gustafson 2350 M/48 3 1:47:42.7
15 Mike Andert 2038 M/46 1 27:37.5
 

Men 50 to 59

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Bryan Janowiec 2041 M/50 3 1:24:44.3
2 Verdeen Langland 2344 M/52 3 1:29:06.0
3 Todd Trembley 2093 M/59 3 1:32:01.6
4 Craig Brown 2062 M/53 3 1:32:30.1
5 Anthony Holloway 2347 M/50 3 1:32:35.3
6 Don Freitag 2355 M/57 3 1:35:39.3
7 David McKinley 2051 M/51 3 1:39:30.5
8 Ron Kapaun 2100 M/57 3 1:56:45.2
9 Kevin Knutson 2362 M/53 3 2:02:44.6
 

Men 60 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Steve Kapaun 2026 M/61 3 1:28:33.3
2 Thomas Gujer 2071 M/60 3 1:46:38.6
3 Denny Barry 2087 M/68 3 1:51:12.1
 

NORTHERN BREWER SPORT CLYDESDALE

Sport Clydesdale

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Michael Voss 2110 M/51 3 1:30:16.4
2 Chad McDonald 2010 M/46 3 1:37:58.9
3 Randy Meyer 2084 M/53 3 1:40:35.0
4 Chris McDonald 2360 M/46 3 1:44:28.2
5 Gary Smith 2064 M/53 3 1:55:12.8
 

COMP

Men 19 to 29

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Mark Sullivan 1017 M/28 3 1:52:22.2
2 Kyle Krause 1281 M/27 1 34:53.1
 

Men 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Danny Whipple 1277 M/30 3 1:38:34.6
2 Justin Munson 1063 M/30 3 1:48:26.5
3 Nathan Kremer 1048 M/37 3 1:52:00.1
4 Matthew Kohner 1028 M/39 3 1:55:40.6
5 Ted Clausen 1004 M/38 3 2:00:30.6
6 Dan DeRoma 1005 M/32 3 2:01:40.6
7 Mark Foslien 1061 M/39 3 2:02:46.3
8 Andrew Urban 1034 M/36 1 34:42.1
 

Men 40 to 49

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Jeffrey Penman 1002 M/49 3 1:49:03.5
2 Ryan Hudak 1016 M/44 3 1:52:00.6
3 Bruce Klehr 1279 M/43 3 2:05:24.8
 

Men 50 to 59

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Wallace Alexander 1280 M/52 3 1:48:37.9
2 Scott Lund 1001 M/50 3 1:49:36.4
3 Wade Bergner 1278 M/50 3 1:51:13.4
4 kevin froemming 1065 M/58 3 1:52:30.9
5 Tim Hieb 1003 M/58 3 1:53:26.0
6 Todd Bauer 1276 M/53 3 1:59:06.3
7 Dan Inderieden 1052 M/53 3 2:01:04.1
8 Russell Talib Cadogan 1059 M/50 3 2:03:03.6
9 Mike Anderson 1010 M/54 3 2:08:34.9
10 Leigh Mazion 1008 M/53 3 2:14:47.2
 

Men 60 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Mark Klingelhoets 1023 M/64 3 2:04:51.0
 

COMP SINGLESPEED

Singlespeed Men

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Travis Northway 1006 M/32 3 1:49:39.6
 

COMP FATBIKE

Fat Bike Men

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Dustin Gaffke 1274 M/35 3 1:48:04.6
2 Dan wipper 1012 M/46 3 1:59:36.5
3 Randy Brendal 1275 M/49 3 2:04:10.0
4 Curtis Tesch 1055 M/56 3 2:38:55.8
 

LAMERE CYCLES ELITE

Women 18 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Gabrielle Mazion 6 F/15 3 2:20:37.4
 

Women 19 to 35

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Rachel Jensen 168 F/21 3 2:03:53.5
2 Christin Stuschka 44 F/28 3 2:07:19.4
 

Women 36 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Meghan Conrad 54 F/38 3 2:13:45.8
 

Men 18 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Adam Altmann 165 M/18 4 2:17:32.6
 

Men 19 to 29

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Josh Bauer 172 M/27 4 2:02:07.9
2 Samuel Berklund 179 M/27 4 2:06:19.2
3 Kasey Bacso 41 M/26 4 2:10:22.3
4 Logan Grace 45 M/22 4 2:13:00.2
5 Kevin Thum 26 M/25 4 2:19:40.8
6 Calder Glowac 178 M/22 4 2:22:02.6
7 Chace Russell 144 M/24 4 2:36:19.6
 

Men 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Brendan Bellew 35 M/36 4 2:06:30.2
2 Nicholas Lemke 176 M/34 4 2:11:18.3
3 David Oachs 3 M/38 4 2:16:07.1
4 nikolai anikin 167 M/37 4 2:18:45.0
5 Jesse Sich 22 M/32 4 2:30:18.1
6 Christopher Jensen 464 M/36 1 32:39.2
7 Benjamin Hey 162 M/38 1 35:35.6
 

Men 40 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Jeff Hall 1 M/41 4 2:00:39.3
2 Jesse Rients 175 M/40 4 2:07:51.6
3 Matthew Nelson 180 M/42 4 2:23:20.8
4 Rob Duggan 46 M/45 4 2:26:50.9
5 Jon Friedell 195 M/51 4 2:32:44.6
6 Erik Paulson 38 M/44 4 2:41:06.3
7 Eric Pirius 177 M/50 2 1:12:00.1