MNMBS #8 Laddies Loppet at Maplelag Resort

Age Group Summary

August 31, 2019


Results By Quantum Race Promoters
MARATHON
Open Women
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Ashley Busack 3220 F/30 4 4:40:19.0
2 Isabella Mazion 3000 F/14 4 4:50:18.4
 
Open Men
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Kevin Ishaug 3151 M/50 4 3:22:57.1
2 Bruce Martens 3143 M/41 4 3:26:14.0
3 Adam Koble 3137 M/32 4 3:32:53.6
4 Aidan Johnson 3145 M/16 4 3:40:23.8
5 Alexander Busack 3198 M/31 4 3:40:26.0
6 Nikolai Anikin 3147 M/39 4 3:45:02.6
7 Tom Camp 3146 M/53 4 3:51:52.2
8 Rich Omdahl 3013 M/47 4 3:53:29.2
9 Raymond Nickles 3148 M/39 4 3:55:32.6
10 Nathan Olson 3254 M/46 4 4:13:00.0
11 Jason Scherman 3144 M/41 4 4:14:46.8
12 Jeremie Van Ryswyk 3057 M/45 4 4:16:21.0
13 James Goblirsch 3009 M/55 4 4:22:20.9
14 Tom MacDonald 3149 M/53 4 4:26:39.6
15 Leigh Mazion 3001 M/55 4 4:50:18.8
16 Jon Friedell 3199 M/53 3 3:43:24.9
17 Gregg Meier 3105 M/46 3 4:36:16.8
18 Tony Kramer 3015 M/32 3 4:52:39.2
19 Eric Guse 3150 M/49 2 2:13:03.0
20 Kadin Olson 3255 M/18 2 3:09:40.7
 
KIDS COMP
Girls 8 and Under
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Signe Swanson 5507 F/ 7 1 37:05.1
2 Juniper Szczodroski 5341 F/ 6 1 37:27.4
3 Adiah Scherman 5524 F/ 7 1 37:54.8
4 Esther Peter 5523 F/ 7 1 38:22.6
 
Girls 9 to 10
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Stella Swanson 5506 F/10 1 24:38.2
2 Naomi Peter 5527 F/10 1 27:47.4
3 Phoebe Peter 5528 F/ 9 1 38:20.4
 
Girls 11 to 12
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Kiera Kylandi-Johnson 5505 F/11 1 22:34.2
2 Ashlynn Omdahl 5382 F/12 1 24:49.3
3 Ellie Studer 5519 F/12 1 28:32.2
 
Girls 13 to 14
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Kaia Omdahl 5383 F/13 1 21:13.7
 
Boys 8 and Under
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Caleb Tschakert 5434 M/ 8 1 20:08.9
2 Sam Schlauderaff 5531 M/ 8 1 22:12.5
3 Peyton Tschakert 5435 M/ 8 1 24:33.5
4 Charlie Weier 5388 M/ 7 1 31:49.8
 
Boys 9 to 10
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Hank Schlauderaff 5532 M/10 1 16:58.0
2 Eddie Full 5522 M/10 1 19:41.8
3 Lyndon Young 5136 M/ 9 1 21:24.3
4 Maxwell Weier 5389 M/ 9 1 22:07.9
5 Treston Hughes 5533 M/10 1 23:27.8
6 Carson Bretz 5530 M/ 9 1 23:34.4
7 Isaac Halverson 5387 M/ 9 1 25:29.5
 
Boys 11 to 12
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Eddie Binsfeld 5360 M/12 1 16:44.4
2 Keegan Person 5525 M/12 1 17:34.2
3 Marcus Olson 5379 M/12 1 19:07.6
4 Hayden Juntunen 5373 M/11 1 19:15.6
5 Nathaniel Halverson 5403 M/11 1 19:38.4
6 Arron Lockwood 5323 M/12 1 19:40.7
7 Keynon Meier 5438 M/12 1 23:32.8
8 Sam Skatvold 5327 M/11 1 24:18.2
9 Jake Studer 5520 M/12 1 28:05.5
10 Taiden Oakes 5511 M/11 1 28:29.4
 
Boys 13 to 14
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Deacon French 5476 M/13 1 18:08.5
2 Carson Simison 5514 M/13 1 18:23.3
3 James Kyes 5526 M/13 1 18:25.5
4 Jackson Friedell 5518 M/13 1 21:14.9
5 Bjorn Moors 5515 M/13 1 21:51.3
6 Zach Reverman 5521 M/13 1 28:09.6
 
CITIZEN
Women 14 and Under
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Emily Broden 4669 F/13 2 38:45.9
2 Ellie Hale 4771 F/14 2 40:15.0
3 Charli Snyder 4624 F/12 2 42:27.3
4 Sylvia Miller 4687 F/13 2 44:53.3
5 Charlotte Emanoff 4401 F/13 2 49:04.2
6 Sandy Fish 4602 F/13 2 54:27.1
 
Women 15 to 18
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Izzy Rasmusen 4412 F/16 2 35:58.8
2 Annah Scherman 4632 F/17 2 40:24.3
 
Women 40 to 49
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Katrina Hase 4744 F/47 2 36:54.7
2 Heidi Olson 4457 F/41 2 37:50.8
 
Women 50 and Over
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Janet Hennies 4580 F/50 2 39:47.4
 
Men 12 and Under
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Tegan Moore 4674 M/12 2 28:53.1
2 Henry Hathaway 4439 M/10 2 33:25.0
3 Corban Carlson 4415 M/12 2 36:58.8
 
Men 13 to 14
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 James Halverson 4582 M/13 2 27:40.6
2 Simon Snyder 4623 M/14 2 33:19.7
3 Hayden Leiseth 4496 M/13 2 33:25.6
 
Men 15 to 18
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Dominic French 4574 M/15 2 28:28.8
2 Wyatt Warkenthien 4633 M/18 2 28:43.5
3 Jacob Skatvold 4673 M/15 2 30:54.1
4 Jacob Altenburger 4626 M/15 2 31:01.9
5 Garrett Meier 4779 M/16 2 33:11.4
6 Tyler Llow 4657 M/16 2 33:56.5
 
Men 30 to 39
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 John Peter 4659 M/37 2 30:10.5
2 Dustin Lockwood 4541 M/39 2 31:03.4
3 Jay Boese 4656 M/39 2 34:33.0
4 David Sundheim 4622 M/35 2 49:05.6
 
Men 40 to 49
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Kenny Miller 4681 M/42 2 29:37.2
2 Jamie Omdahl 4458 M/44 2 32:56.8
3 Ryan Hughes 4780 M/40 2 33:49.5
4 Todd Hale 4658 M/44 2 36:50.6
5 Antonio Meza 4404 M/45 2 36:52.6
6 Fred Vagts 4504 M/49 2 38:10.7
7 Eric Tschakert 4692 M/40 2 40:03.4
 
Men 50 to 59
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Tony Hase 4762 M/50 2 32:48.0
2 Mike Klever 4777 M/54 2 34:05.7
 
CITIZEN
Citizen Clydesdale
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Matt Wimmer 4627 M/44 2 47:48.8
 
GEAR WEST SPORT
Women 14 and Under
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Selah Scherman 2739 F/14 1 1:14:32.2
 
Women 15 to 18
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Siri Koplin 2801 F/16 1 1:19:12.9
2 Ayden Ochs 2238 F/16 1 1:22:32.5
 
Women 19 to 29
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Tess Hanes 2817 F/28 1 2:10:58.7
 
Women 30 to 39
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Mandi Hibbert 2807 F/36 1 1:12:22.0
 
Women 40 to 49
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Amy Ochs 2215 F/47 1 1:22:32.4
 
Women 50 and Over
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Beckie Alexander 2808 F/55 1 1:16:00.8
2 Shelly Menard 2800 F/52 1 1:28:31.6
3 Kathy Bacso 2819 F/58 1 2:10:58.9
 
Men 14 and Under
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Jake Olson 2281 M/14 1 53:54.2
2 Morgan Hendricks 2814 M/14 1 57:00.9
3 Koen Prenzlow 2369 M/14 1 1:00:46.2
 
Men 15 to 18
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Wyatt Miller 2209 M/15 1 53:24.9
2 Ethan Lundberg 2771 M/15 1 53:48.1
3 Owen Hall 2842 M/16 1 1:01:15.9
4 Jacek Hummel 2643 M/16 1 1:02:37.9
5 Aiden Ishaug 2851 M/16 1 1:04:50.1
6 Zach Broden 2221 M/16 1 1:05:25.2
7 Sam Lovejoy 2844 M/16 1 1:11:04.9
 
Men 19 to 29
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Dylan Ramstad Skoyles 2290 M/27 1 53:48.5
2 Pierson Painter 2843 M/19 1 1:06:56.0
 
Men 30 to 39
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Peder Arneson 2858 M/38 1 51:32.8
2 Greg Ames 2850 M/39 1 56:10.1
3 Nicholas Klever 2525 M/32 1 57:31.5
4 Dustin Juntunen 2257 M/39 1 58:25.4
5 Steve Szkzodroski 2318 M/36 1 1:11:06.6
6 Kevin Full 2749 M/37 1 1:11:30.2
 
Men 40 to 49
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Patrick Crary 2815 M/49 1 56:33.9
2 Chris Beyer 2577 M/49 1 58:14.0
3 Adam Emanoff 2205 M/44 1 59:57.4
4 Justin Atkinson 4665 M/48 1 1:02:22.3
5 Matt Johnson 2810 M/47 1 1:03:04.7
6 Jammie Hummel 2648 M/46 1 1:15:48.3
7 Jason Bretz 2748 M/48 1 1:18:29.1
8 Jonathan Hendricks 2811 M/49 1 1:19:18.6
9 David Zaun 2804 M/43 1 1:38:40.0
10 Ryan Paetzurck 2813 M/47 1 1:38:51.4
11 Michael Leppones 2806 M/45 1 1:41:45.7
 
Men 50 to 59
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Matt Engen 2845 M/50 1 55:29.2
2 Steve Wenzel 2816 M/56 1 56:10.4
3 Bryan Schoenberger 2210 M/50 1 58:10.6
4 Alan Moe 2809 M/55 1 1:01:17.1
5 Wayne Carlson 2802 M/54 1 1:01:45.0
6 Thomas Schmitt 2859 M/53 1 1:07:46.1
7 Robert Tolliver 2545 M/57 1 1:09:21.3
8 Tom Clow 2805 M/59 1 1:17:57.8
9 Dean Bacso 2818 M/57 1 2:12:58.8
 
Men 60 and Over
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Denny Barry 2316 M/70 1 1:26:13.5
 
GEAR WEST SPORT
Sport Clydesdale
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Timothy Curtis 2518 M/38 1 1:14:19.4
2 Gary Smith 2211 M/55 1 1:15:28.1
3 Aaron Bloom 2812 M/38 1 1:29:56.8
 
COMP
Men 18 and Under
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Cooper Camp 1412 M/15 2 1:39:35.3
2 Stas Bednarski 1414 M/16 2 1:39:45.2
3 Oliver Krawczyk 1343 M/14 2 1:41:04.0
4 Chase Sams 1422 M/15 2 1:44:16.2
5 Per Alexander 1410 M/18 2 1:53:39.4
6 Owen MacDonald 1405 M/18 2 1:55:14.0
7 Nico Alexander 1411 M/16 2 1:56:06.1
8 Anthony Herlitz 1201 M/15 2 2:09:37.4
9 Riley Sellars 1111 M/17 1 1:09:01.7
 
Men 19 to 29
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Eric Patterson 1408 M/21 2 1:59:47.6
2 Robb Korhonen 1402 M/21 2 2:11:53.7
3 Chad Bannor 1274 M/27 2 2:12:19.4
4 Tanner Westmoreland 1439 M/27 2 2:20:14.4
 
Men 30 to 39
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Barrett Jesness 1273 M/38 2 1:54:27.2
2 Tucker Hibbert 1404 M/35 2 1:58:04.4
3 Henry Braun 1214 M/32 2 2:02:57.7
4 Dan Deroma 1425 M/34 2 2:07:32.7
5 Scott Kyser 1421 M/34 2 2:16:32.8
 
Men 40 to 49
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Thomas Heilman 1403 M/40 2 1:50:25.1
2 Brandt Elson 1401 M/48 2 1:51:42.1
3 Eric Bernhardt 1270 M/47 2 1:52:49.9
4 Dave Reed 1335 M/49 2 1:52:51.3
5 Jason Adams 1413 M/48 2 1:55:55.7
6 Brady Prenzlow 1312 M/44 2 1:58:33.5
7 Mark Sams 1423 M/44 2 2:00:28.3
8 Andrew Leddick 1202 M/43 2 2:10:57.3
 
Men 50 to 59
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Wallace Alexander 1409 M/54 2 1:54:42.0
2 Rick Ochs 1373 M/51 2 1:56:45.7
3 Darrell Patterson 1407 M/59 2 2:14:46.8
4 Eric Pirius 1415 M/52 1 56:16.8
 
Men 60 and Over
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Tom Slymkevich 1400 M/60 2 2:10:37.4
 
COMP
Singlespeed Men
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Peter Donars 1358 M/28 2 2:25:18.5
2 John Muszynski 1277 M/54 2 2:38:12.6
 
COMP
Fat Bike Men
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 John Cummings 1347 M/44 2 1:57:18.0
 
WOLF TOOTH/OTSO ELITE
Women 18 and Under
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Zoe Camp 247 F/17 2 1:58:36.2
2 Gabrielle Mazion 905 F/17 2 2:15:11.7
 
Women 19 to 35
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Eleanor Bacso 316 F/29 2 1:51:35.8
2 Jenny Beckman 303 F/30 2 2:01:30.1
3 Erica Wagner 317 F/29 2 2:21:30.1
4 Rachel Olzer 120 F/27 2 2:38:11.8
 
Women 36 and Over
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Nicola Lehn 298 F/48 2 2:25:44.2
2 Leslie Hale 288 F/55 2 2:32:41.7
 
Men 18 and Under
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Tom Beyer 312 M/17 2 1:40:13.4
2 Colin Freed 108 M/17 2 1:40:57.0
3 Calvin Sandberg 4 M/18 2 1:45:37.9
4 Barrett Hall 112 M/16 2 1:48:53.5
5 Oliver Hunter 314 M/16 2 1:56:14.4
6 Zach Bollom 319 M/17 2 2:07:06.8
 
Men 19 to 29
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 John Wessling 313 M/28 2 1:46:58.9
2 Jake Richards 315 M/26 2 1:52:50.0
3 Zach Wagner 318 M/28 2 2:12:30.3
4 Kasey Bacso 242 M/28 2 2:12:30.4
 
Men 30 to 39
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Mason Bacso 309 M/31 2 1:47:25.0
2 Christoph Bruhn 310 M/30 2 2:01:14.9
3 Nate Hackensack 287 M/39 2 2:10:42.7
 
Men 40 and Over
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Jeff Hall 160 M/43 2 1:39:00.3
2 Brendan Moore 292 M/41 2 1:43:29.8
3 Ben Olson 8 M/44 2 1:49:40.9
4 Erik Tonkin 232 M/45 2 1:51:02.5
5 John Sandberg 9 M/52 2 1:53:01.5
6 Scott Kylandi-Johnson 264 M/47 2 1:54:26.1
7 Keith Moors 311 M/41 2 1:56:56.5
8 Paul Lapointe 293 M/57 2 1:59:07.5
9 Shane Kullman 248 M/47 2 2:13:53.9
10 Ken Stojak 302 M/55 2 2:31:20.5
11 Jean Paul Lapointe 301 M/57 1 1:07:31.4