MNMBS #9 Gamehaven Lakeside Grind

Age Group Summary

September 22, 2019


Results By Quantum Race Promoters
MARATHON
Open Women
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Constance Sjoquist 3028 F/58 6 3:44:09.2
2 Lunne Cecil 3171 F/58 6 3:54:23.1
3 Leah Hiller 3157 F/40 6 4:07:22.8
 
Open Men
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Bruce Martens 3160 M/41 8 4:13:27.0
2 Tom Camp 3177 M/53 8 4:17:25.5
3 Weslie Anderson 3152 M/38 8 4:20:21.4
4 Eli Neher 3168 M/31 8 4:30:53.1
5 Eric Hathaway 3011 M/40 7 4:06:13.3
6 Mike Grabon 3178 M/45 7 4:15:57.8
7 Matthew Chapman 3153 M/32 7 4:22:28.6
8 Drew Holbrook 3170 M/58 7 4:27:58.3
9 Matthew Peterson 3176 M/46 7 4:28:12.4
10 Gary Sjoquist 3029 M/66 6 4:13:51.9
11 Gregg Meier 3105 M/46 6 4:28:16.8
12 Jack Haag 3162 M/16 5 3:04:48.5
13 Josh Giddings 3155 M/39 5 3:35:17.5
14 Aidan Johnson 3161 M/16 4 2:02:36.9
15 Aiden Jurek 3114 M/14 3 1:36:29.5
16 Scott Hogen 3159 M/53 3 2:16:14.7
17 James Goblirsch 3009 M/55 1 32:19.9
 
KIDS COMP
Girls 8 and Under
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Ella Lund 5363 F/ 8 1 26:53.6
2 Juniper Szczodroski 5341 F/ 6 1 30:05.1
 
Girls 9 to 10
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Luka Marble 5377 F/ 9 1 22:00.6
2 Mia Lund 5364 F/ 9 1 22:44.4
 
Girls 11 to 12
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Ruby Marble 5378 F/11 1 17:50.9
 
Boys 8 and Under
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Ethan Kremer 5319 M/ 8 1 18:26.4
2 Henry Weis 5494 M/ 8 1 18:45.5
3 Danny Towers 5541 M/ 7 1 24:36.8
4 Charlie Weier 5388 M/ 7 1 24:45.6
5 Micah Espey 5543 M/ 8 1 30:44.0
 
Boys 9 to 10
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Gannon Zielke 5544 M/10 1 17:11.2
2 Edward Full 5362 M/10 1 17:38.3
3 Max Weier 5389 M/ 9 1 18:36.8
4 Lyndon Young 5136 M/ 9 1 18:53.0
5 Regan Poe 5545 M/10 1 20:10.6
6 Carson Bretz 5546 M/ 9 1 20:20.5
7 Erik Oen 5479 M/ 9 1 21:14.8
8 Luke Eagle 5537 M/ 9 1 21:27.8
9 Jonah Espey 5542 M/ 9 1 21:38.3
10 Peyton Zielke 5549 M/ 9 1 21:48.8
 
Boys 11 to 12
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Eddie Binsfeld 5360 M/12 1 17:04.1
2 Arron Lockwood 5323 M/12 1 17:22.1
3 Brecken Makowski Day 5547 M/11 1 18:34.8
4 Keynon Meier 5438 M/12 1 18:59.3
5 Prestyn Timmerman 5540 M/12 1 21:45.2
 
Boys 13 to 14
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Owen Sutton 5539 M/13 1 18:53.3
 
CITIZEN
Women 14 and Under
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Gabi Lehmann 5423 F/13 2 54:38.6
2 Kennedy Remhof 4802 F/14 2 54:51.7
3 Emily Broden 4669 F/13 2 54:56.8
4 Sandy Fish 4602 F/13 2 56:39.2
5 Sylvia Miller 4687 F/13 2 59:52.5
6 Trinity Everett 4402 F/14 1 33:36.9
7 Hannah L 4814 F/14 1 38:00.3
 
Women 19 to 29
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Jen Chapman 4785 F/29 2 58:47.8
 
Women 40 to 49
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Katrina Hase 4744 F/47 2 49:50.4
2 Heidi Olson 4457 F/41 2 54:42.6
3 Brandi Strong 4801 F/47 2 1:00:15.5
4 Teresa Cook 4825 F/40 2 1:34:00.0
5 Jessica Webster 4799 F/42 1 41:47.8
 
Women 50 and Over
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Marian Odonell 4803 F/51 2 55:49.8
 
Men 12 and Under
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Gavin Haugen 4788 M/12 2 48:45.4
2 Brekken Deweese 4804 M/12 2 50:54.5
3 Atticus Harding 4433 M/12 2 51:14.9
4 Henry Hathaway 4439 M/10 2 51:48.5
5 James Nelson 4791 M/12 2 54:24.2
6 Sam Eagle 4787 M/12 2 55:20.3
7 Brennan Weckwerth 4800 M/11 2 55:23.0
 
Men 13 to 14
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Callahan Daml 3163 M/14 2 43:38.9
2 Owen Meyer 4809 M/13 2 44:51.0
3 Reid Sommerfeld 4796 M/14 2 45:27.5
4 Tommy Rothenburger 4776 M/14 2 47:16.5
5 Hal Shuffelton 4795 M/13 2 51:30.6
6 Killian Heppelmann 4789 M/14 2 54:20.9
7 Noe (noah) Arevalo 4781 M/13 2 1:09:54.5
 
Men 15 to 18
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Logan Regner 4794 M/16 2 41:49.2
2 Anthony Kuismi 4522 M/15 2 44:54.5
3 Evan Rust 4806 M/18 2 47:14.7
4 Ben Eagle 4786 M/15 2 47:15.0
5 Eric Boylan 4783 M/17 2 48:43.0
6 Cole Norby 4792 M/16 2 55:14.7
 
Men 19 to 29
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Kevin Brom 4784 M/28 2 48:33.5
 
Men 30 to 39
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Daniel Lee 4808 M/30 2 40:38.9
2 Michael Weis 4477 M/39 2 45:42.1
3 Dustin Lockwood 4541 M/39 2 45:45.2
4 Kevin Full 2206 M/37 2 52:50.3
5 Tony Blake 4782 M/38 2 55:31.8
6 Jeff Arndt 4409 M/37 2 1:02:06.2
 
Men 40 to 49
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Wade Meyer 4600 M/44 2 41:59.9
2 Drew Rust 4576 M/43 2 45:29.0
3 Matt Morgan 4790 M/47 2 46:13.3
4 Brent Hanson 4508 M/45 2 47:05.3
5 Fred Kuismi 4601 M/48 2 48:42.1
6 Karl Vielhaber 4811 M/49 2 49:35.9
7 Fred Vagts 4504 M/49 2 52:46.9
8 Jeremy Schulz 4810 M/48 2 53:10.3
9 Marty Johnson 4767 M/47 2 56:54.9
10 Michael Sprunger 2830 M/43 2 57:23.4
11 Mike Day 4805 M/43 1 42:09.5
 
Men 50 to 59
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Tony Hase 4762 M/50 2 46:56.1
2 Dan Stine 4473 M/51 2 48:22.1
3 Tim Orpen 4793 M/54 1 33:32.6
4 Tony Labarr 4813 M/56 1 40:05.6
 
Men 60 and Over
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Tim Gallagher 4426 M/63 2 53:12.1
 
CITIZEN
Citizen Clydesdale
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Ben Ursel 4797 M/44 2 56:20.6
 
GEAR WEST SPORT
Women 14 and Under
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Ellie Williams 2857 F/13 2 1:29:26.8
 
Women 15 to 18
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Elizabeth Yray 2658 F/16 2 1:05:26.1
2 Ayden Ochs 2238 F/16 2 1:15:16.0
3 Amelia Lehmann 2608 F/16 2 1:16:47.4
 
Women 40 to 49
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Mel'Anie Lund 2207 F/48 2 1:15:23.3
2 Amy Ochs 2215 F/47 2 1:18:57.4
3 Molly Moilanen 2278 F/44 2 1:20:13.4
 
Men 14 and Under
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Morgan Hendricks 2834 M/14 2 1:00:47.9
2 Koen Prenzlow 2369 M/14 2 1:04:08.3
3 Teague Jackson 2854 M/13 2 1:05:32.3
4 Noah Billings 2803 M/13 2 1:06:06.2
5 Tegan Moore 2836 M/12 2 1:08:54.2
6 Owen Harding 2247 M/14 2 1:11:05.6
 
Men 15 to 18
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Wyatt Miller 2209 M/15 2 59:22.0
2 Owen Vanhueveln 2358 M/15 2 1:00:27.2
3 Patrick McCauley 2838 M/15 2 1:02:15.1
4 Adam Colbert 2839 M/18 2 1:02:20.2
5 Logan Makowski 2833 M/15 2 1:02:50.9
6 Noah Guinee 2826 M/15 2 1:03:04.0
7 Zach Broden 2221 M/16 2 1:05:51.1
8 Peter Herrick 2849 M/18 2 1:06:50.4
9 Toby Martin-Kohls 2684 M/15 2 1:08:02.7
10 Chris Orpen 2828 M/18 2 1:16:07.5
11 Cristian Barton 2346 M/15 2 1:19:40.1
 
Men 19 to 29
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Dylan Ramstad Skoyles 2290 M/27 2 59:28.7
2 Daniel Nelson 2280 M/24 2 1:01:57.5
3 James Campbell 2201 M/29 2 1:08:53.9
 
Men 30 to 39
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Nathan Harp 2840 M/36 2 1:02:13.3
2 Stephen Percy 2829 M/31 2 1:05:19.0
3 Neil Furman 2841 M/37 2 1:05:53.5
4 Joe Paczkowski 2680 M/35 2 1:08:07.4
5 Chris Lukenbill 2827 M/37 2 1:08:43.7
6 Tomas Oreiland 2852 M/35 2 1:15:12.9
7 Nick Undis 2708 M/35 2 1:27:34.3
8 Andrew Boe 2848 M/35 2 1:29:16.7
9 Terry Timmerman 2831 M/35 2 1:48:25.5
 
Men 40 to 49
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Franz Rinkleff 2855 M/49 2 1:02:35.7
2 Timothy Kohls 2683 M/46 2 1:04:09.8
3 Matt Lehmann 2607 M/45 2 1:05:08.8
4 Bret Hansen 2837 M/48 2 1:05:25.6
5 Adam Emanoff 2205 M/44 2 1:05:49.6
6 Matt Petersen 2298 M/44 2 1:08:56.1
7 Brad Haugen 2250 M/45 2 1:09:37.0
8 Richard Boe Wiitala 3164 M/49 2 1:12:07.6
9 Jason Bretz 2832 M/48 2 1:15:24.4
10 Neil Vanberrum 2856 M/40 2 1:16:58.6
11 Chad Herrick 2853 M/46 2 1:17:33.2
12 Luis Leon 2847 M/41 2 1:30:57.8
13 Shawn Oen 2726 M/47 2 1:37:48.6
14 Jake Kugel 2846 M/45 2 1:40:53.5
 
Men 50 to 59
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Steven Orwig 2640 M/51 2 1:03:43.3
2 Whitney Schauer 3165 M/51 2 1:05:05.1
3 Alan Moe 2809 M/55 2 1:05:43.4
4 James Cassell 2226 M/55 2 1:05:50.7
5 Todd Fischer 2824 M/51 2 1:11:07.2
6 Michael Guinee 2825 M/52 2 1:13:50.5
 
Men 60 and Over
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Todd Trembley 2345 M/61 2 1:05:38.8
2 Denny Barry 2316 M/70 2 1:27:14.1
 
GEAR WEST SPORT
Sport Clydesdale
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Matt Blanshan 2835 M/45 2 1:12:40.4
2 Gary Smith 2211 M/55 2 1:17:36.2
3 Timothy Curtis 2518 M/38 2 1:17:42.1
 
COMP
Open Women
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Jessica Kratz 1416 F/39 2 1:46:43.5
 
Men 18 and Under
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Vincent Ramirez 1420 M/15 3 1:23:31.3
2 Preston Langland 1309 M/16 3 1:25:12.5
3 Cooper Camp 1412 M/15 3 1:27:51.1
4 Marcus Cassell 2227 M/15 3 1:29:48.1
5 Tegan Neitzel 3181 M/15 3 1:41:56.2
 
Men 19 to 29
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Robert Hest 1427 M/28 3 1:26:11.4
2 Noah McPherson 1418 M/20 3 1:28:01.7
3 Derek Wallace 1435 M/29 3 1:33:11.5
4 Buckley Birkholz 1426 M/29 3 1:34:47.7
5 Chad Bannor 1274 M/27 3 1:43:25.2
 
Men 30 to 39
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Nathan Kremer 1275 M/39 3 1:28:17.6
2 Guido Palma 1417 M/32 3 1:28:44.1
3 Henry Braun 1214 M/32 3 1:31:08.3
4 Justin Bakken 1207 M/39 3 1:38:45.0
5 David Abrams 1428 M/38 3 1:39:52.9
6 Sam Espey 1419 M/33 3 1:54:45.1
7 Barrett Jesness 1273 M/38 1 44:10.6
 
Men 40 to 49
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Eric Bernhardt 1270 M/47 3 1:29:30.1
2 Dave Gray 1406 M/44 3 1:29:39.5
3 Andrew Person 1229 M/41 3 1:29:40.3
 
Men 50 to 59
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Mike Ruehle 1232 M/52 3 1:28:33.3
2 Piotr Bednarski 300 M/53 3 1:28:38.7
3 Scott Lund 1203 M/52 3 1:30:24.4
4 Rick Ochs 1373 M/51 3 1:30:48.4
5 Jim Jaglo 3183 M/52 3 1:33:25.3
6 Randy Smothers 1234 M/51 3 1:33:47.8
7 Verdeen Langland 1310 M/54 3 1:35:55.2
8 Mark Eichinger 1429 M/54 3 1:36:38.7
 
COMP
Singlespeed Men
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Matt Leizinger 3190 M/36 3 1:37:31.8
2 Duncan Weisbrod 1297 M/24 3 1:40:33.1
3 John Muszynski 1277 M/54 3 1:46:05.7
 
COMP
Fat Bike Men
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 John Cummings 1347 M/44 3 1:35:04.5
2 Joe Morris 1433 M/42 3 1:40:29.0
3 Erik Paulson 1205 M/46 3 1:41:20.2
4 Matt Kohner 1431 M/41 3 1:42:55.9
5 David Vite 1434 M/43 3 2:01:24.3
6 Chad Garren 1430 M/44 3 2:05:35.0
 
WOLF TOOTH/OTSO ELITE
Women 18 and Under
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Zoe Camp 247 F/17 3 1:35:51.8
2 Gabrielle Mazion 905 F/17 3 1:40:13.7
3 Isabella Mazion 3000 F/14 3 1:40:14.4
4 Franziska Rinkleff 4816 F/14 1 39:45.0
 
Women 19 to 35
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Rachel Olzer 120 F/27 3 1:51:12.5
 
Women 36 and Over
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Kristy Kreme Henderson 3173 F/39 3 1:42:12.5
2 Pam Nielsen 3169 F/43 3 1:45:43.5
3 Leslie Hale 288 F/55 3 1:56:04.9
 
Men 18 and Under
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Colin Freed 108 M/17 4 1:41:07.5
2 Calvin Sandberg 4 M/18 4 1:43:17.0
3 Patrick Welch 4818 M/18 4 1:55:18.9
4 Isaac Hale 4817 M/18 4 2:20:36.8
 
Men 19 to 29
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Sam Berkland 3174 M/29 4 1:44:00.4
2 Casey Griesemer 3175 M/24 4 1:51:40.6
3 Scott Johannen 4807 M/20 3 1:40:04.7
 
Men 30 to 39
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Matt Christiansen 3179 M/33 4 1:46:00.6
2 Danny Whipple 320 M/36 4 1:47:28.9
3 Brendan Bellew 3 M/38 4 1:48:43.6
4 Christoph Bruhn 310 M/30 4 1:54:01.1
5 Justin Lancaster 296 M/33 4 2:02:44.6
6 Eric Applen 3180 M/38 4 2:04:01.0
7 David Lee 299 M/35 1 33:35.2
 
Men 40 and Over
Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Brendan Moore 3172 M/41 4 1:43:00.3
2 John Holtan 3182 M/46 4 1:45:30.7
3 Owen Thoele 3194 M/41 4 1:51:20.3
4 Ben Olson 8 M/44 4 1:53:44.7
5 Dave Christensen 219 M/56 4 1:54:02.4
6 Rob Kohl 127 M/48 4 1:57:30.0
7 Jeff Colbert 199 M/51 4 2:04:10.5
8 Dave Fetters 3197 M/45 4 2:04:28.1
9 Wil Kratz 295 M/40 4 2:05:10.6
10 John Sandberg 9 M/52 4 2:19:35.0